W jaki sposób przygotować dobrą kawę z ekspresu przelewowego?

Zrobienie i zaparzenie dobrej kawy nie jest wcale takie proste, jakby mogło się wydawać. Wydobycie odpowiednich walorów smakowych i prawdziwego aromatu zależy od wielu czynników. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedź się w jaki sposób przygotować dobrą kawę z ekspresu przelewowego.

ekspres do kawy z młynkiemPierwszym krokiem, który wpływa na smak i jakość kawy jest woda. Przygotowując kawę musimy mieć pewność, że używamy dobrej jakości wody. Oczywiście możemy używać tej, która płynie w naszym kranie pod warunkiem, że jest ona dobra. Jeśli nie najlepszym sposobem będzie zaopatrzenie się w filtr, który oczyści naszą wodę. Istotnym czynnikiem są również ziarna kawy. Najlepsza i najbardziej aromatyczna kawa powstaje ze świeżo mielonych ziaren tuż przed zaparzeniem kawy. Dobrym rozwiązaniem jest ekspres przelewowy z młynkiem, który mieli ziarna kawy (zobacz ekspres z młynkiem na SwiezoPalona.pl). Rodzaje ziaren powinny być dostosowane do naszych preferencji i walorów smakowych. Jeśli zależy nam na dłuższej świeżości ziaren powinniśmy przechowywać je w szczelnym słoiku.

Oczywistym faktem jest również prawidłowe dbanie o czystość naszego ekspresu przelewowego z młynkiem- osad powstający na ściankach naszego sprzętu może pogarszać smak naszej kawy.

Jeśli zastosujesz się do tych porad z pewnością Twoja kawa będzie lepsza i aromatyczniejsza. W ten oto sposób będziemy mogli zaskoczyć naszych gości serwując im kawę niczym z najlepszej kawiarni.