Kardamon w kuchni i medycynie

Jedną z popularnych przypraw do kawy jest kardamon. Kawosze uwielbiają go za specyficzny smak i aromat, który dodaje kawie. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd pochodzi kardamon oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

ziarna kardamonuOjczyzną kardamonu są Indie. To roślina z rodziny imbirowatych. Obok szafranu jest najdroższą przyprawą świata. Tylko kardamon malabarski ma swoje niezwykłe właściwości aromatyczne i smakowe. Odmiany uprawiane w innych państwach Azji są tańsze, ale i gorsze gatunkowo.

Kardamon w kuchni

Kardamon stosowany był już w starożytnym Egipcie. Dodawano do perfum lub żuto w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu z ust. Obecnie stosowany jest głównie jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Dodawany jest do potraw typu curry lub pilaw, do potraw mięsnych, śledzi i pikli.

W Europie stosowany jest przede wszystkim w cukiernictwie (dodatek do ciast, tortów) oraz do sporządzania słodkich nalewek, likierów. Jeśli chcemy odkryć nowe smaki w naszej filiżancw wówczas warto zastosować kardamon do kawy. Podnosi jej walory smakowe i właściwości pobudzające.

Lecznicze właściwości kardamonu

Kardamon to nie tylko przyprawa o korzennym smaku, to także roślina o właściwościach leczniczych. Dodawany do potraw dobrze wpływa na trawienie likwidując wzdęcia. Stosowany jest jako środek przeciw infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.  Stosowany jest także jako środek oczyszczający organizm z toksyn, obniża poziom cholesterolu i zawartość soli w organizmie.

Kardamon jest także afrodyzjakiem pomagającym pokonać problemy z erekcją. Herbata lub kawa z kardamonem ma właściwości antydepresyjne.