Kostkarka do lodu urządzeniem niezastąpionym

KostkarkaKostkarki do lodu są urządzeniami, które przydają się w każdym domu, zwłaszcza w okresie upałów. Jednak najszersze zastosowanie urządzenie to znajduje w gastronomi, gdzie bez niego bardzo ciężko się obejść.

Zastosowanie kostkarek do lodu

W barach, kawiarniach czy restauracjach potrzeba bardzo dużej ilości lodu. Dodatkowo potrzeba tego lodu w jak najkrótszym czasie. Lokale nie mogą sobie pozwolić na kilkugodzinne oczekiwanie. Kostkarka do lodu przydaje się w lokalach gastronomicznych między innymi do:

  • drinków, mrożonych kaw, mrożonych herbat,
  • chłodzenia butelek,
  • chłodzenia jedzenia takiego jak ryby czy owoce morza.

Parametry urządzenia

W urządzeniach stosowanych na większą skalę liczy się moc, która będzie pozwalała na szybkie uzyskanie wielu kostek lodu, warto, żeby urządzenia produkowały kostki lodu o różnych gabarytach, co umożliwi jeszcze szersze ich zastosowanie.

Bardzo ważną cechą jest również niski poziom hałasu wytwarzany przez urządzenie. Liczy się to szczególnie w lokalach, w których działa ono przez cały czas, ponieważ stale jest potrzeba zaopatrzenia w lód. Zbyt wysoki poziom hałasu mógłby na dłuższą metę zaszkodzić zdrowiu pracowników.

Ceny

Ceny urządzeń do produkcji lodu są bardzo zróżnicowane. Zależą od gabarytów urządzenia, jego mocy, a także dodatkowych funkcji.