Podstawowe informacje o robuście

Robusta to obok Arabiki jeden z głównych gatunków kawy. Jej ziarna są wykorzystywane zarówno przy produkcji najbardziej popularnych trunków na świecie, jak i przy mieszankach dostępnych w każdym sklepie. Jakie są jednak jej właściwości oraz czym się charakteryzuje?

Krzewy Robusty

Drzewa tego gatunku kawowców osiągają kilkumetrowe rozmiary- od 7 do nawet 13 metrów. Charakteryzują się one znaczną odpornością na choroby, a także wytrzymałością. Między innymi dlatego rosną one na wysokości między 200 a 900 metrów nad poziomem morza.

Smak Robusty

Kawa Robusta z KrainyHerbaty wyróżnia się intensywnym, wyrazistym smakiem, który miłośnicy kawy często uważają za ostry i gorzkawy. Nie posiada także bogatego bukietu smakowego i aromatycznego, za co często jest krytykowana.

Właściwości Robusty

Robusta zawiera w sobie aż około 2,7% kofeiny, czyli o prawie połowię więcej niż Arabika, dlatego często używa się ją w mieszankach.

Robusta, mimo swego gorzkiego charakteru, jest jednakże ceniona za swoją wysoką jakość. Sprawia ona, że espresso wykonane z jej ziaren wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem. Typowe dla tej odmiany jest także występowanie gęstej, grubej cremy cenionej przez wszystkich miłośników kawy na całym świecie.