Yerba mate – alternatywa dla herbaty

yerba-mate

Coraz częściej gości ona w naszych domach. Coraz więcej osób zastępuje nią tradycyjną herbatę. O czym mowa? O yerba mate, mylnie nazywanej przez niektórych właśnie herbatą.

Ostrokrzew Paragwajski

Chociaż w sklepach bardzo często na półkach możemy znaleźć opakowania podpisane jako herbata yerba mate, w praktyce z herbatą nie ma ona nic wspólnego. Yerba to liście oraz gałązki ostrokrzewu paragwajskiego. Krzew ten uprawiany jest wyłącznie w pasie pomiędzy Atlantykiem a rzeką Paraguay, skąd yerba eksportowana jest na cały świat.

Zioła a nie herbata

Ponieważ yerba nie rośnie na herbacianych krzewach określenie herbaty yerba mate należy traktować wyłącznie umownie. W praktyce yerba jest niczym innym jak ziołem o wielu prozdrowotnych właściwościach. Wykazuje ona szerokie działanie pobudzające, wzmacniające i oczyszczające.

Sposób parzenia

Do zaparzania yerby najlepiej stosować specjalne naczynka, które wypełnia się suszem do przynajmniej 1/4 objętości. Resztę uzupełnia się gorącą wodą i pozostawia do zaparzenia. Tak przygotowany napój najlepiej pić przez specjalną rurkę zakończoną sitkiem, nazywaną fachowo bombillą. A co  suszem? Absolutnie nie należy go wyrzucać. Taki susz służy przez cały dzień, gdyż zalewa się go wielokrotnie.