Jak wybrać dobry ekspres przelewowy do kawy?

zalety ekspresu przelewowego do kawyWiększość osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki mocnej i aromatycznej kawy. Jej smak i aromat w dużej mierze mierze zależy od tego, w jaki sposób została zaparzona. Na rynku wybór ekspresów jest dość duży. Są to ekspresy ciśnieniowe czy kapsułkowe. Ostatnio do łask wrócił również klasyczny przelewowy ekspres do kawy.

Ekspres przelewowy do kawy – działanie

Ekspres do kawy przelewowy nie jest urządzeniem zbyt skomplikowanym. Sam proces przygotowania kawy zajmuje najwyżej kilka minut. Do komory na kawę należy włożyć filtr papierowy i wsypać do niego odpowiednią ilość kawy. Zdecydowana większość ekspresów przelewowych działa w oparciu o wymienne, papierowe filtry. Rzadko można spotkać modele z filtrami stałymi wykonanymi ze stali nierdzewnej. Potem do pojemnika wlewa się wodą i włącza ekspres. Woda trafia do części grzewczej. Grzałka gotuje wodę, a potem wpływa ona do komory z kawą. Zaparzona już kawa trafia do dzbanka żaroodpornego, który umieszczony jest na płycie grzewczej. Dzięki temu gotowy napój nie stygnie. Poza tym niektóre ekspresy wyposażone są w dzbanek-termos. Mogą mieć również dodatkowe funkcje różnego rodzaju. Samo czyszczenie urządzenia także nie należy do zbyt skomplikowanych. Stały filtr czy dzbanek i pojemnik można myć w zmywarce. Resztę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Specjalne środki są potrzebne jedynie do czyszczenia płyty grzewczej.

Zalety ekspresu przelewowego do kawy

Na pewno ekspresy przelewowe pozwalają na jednorazowe zaparzenie większej ilości kaw. Zwykle zbiornik na kawę ma pojemność od 1 do 1,5 litra. Poza tym urządzenie posiada wbudowaną płytę grzewczą, która cały czas podgrzewa przygotowaną już kawę. Nie trzeba się martwić, że napój wystygnie. Jeszcze inna, ale nie mniej ważną zaletą jest oczywiście cena. Ekspres tego typu można bez problemu kupić już za kilkadziesiąt złotych. Wprawdzie są na rynku modele znacznie droższe, ale za ta ceną stoją różnego rodzaju dodatkowe funkcjonalności. Same koszty użytkowania ekspresu przelewowego do kawy też nie są zbyt wysokie. Ekspresy dostępne są w wielu kolorach i wzorach do wyboru. Mogą mieć także różne funkcje. Wygodne są te wyposażone w system automatycznego oczyszczania. Z kolei ze względów estetycznych dobrze sprawdzają się modele ze specjalnym schowkiem na kabel. Ekspres w końcu stoi na blacie. Poza tym warto również zwrócić uwagę na blokadę kapania. Wówczas bez obaw można w każdym momencie z ekspresu wyjąc dzbanek z kawą. Inaczej może dojść np. do zabrudzenia płyty grzewczej.