Kawa od podszewki

Czy pijąc kolejną kawę zastanawialiście się, co dokładnie znajduje się w Waszej filiżance? Czym właściwie jest ten czarny napój, który towarzyszy nam w codziennym życiu?

kawa ziarnista do zmieleniaKawa to palone a następnie mielone nasiona kawowca, rośliny pochodzącej z rodziny marzanowatych. W Europie pojawiła się około XVI wieku. Do Polski przywędrowała w wieku XVII, ale największą popularność zdobyła w XVIII. Wtedy też powstawały w naszym kraju pierwsze kawiarnie.

Istnieje wiele gatunków tego pobudzającego napoju, coraz większą popularność zdobywa zielona kawa. W naszych kuchniach zazwyczaj spotykamy jej dwa rodzaje: “fusiastą” i rozpuszczalną. W szafach niewielu smakoszy znajdziemy młynek do kawy i kilka rodzajów aromatycznych ziarenek.

A co oprócz “kopa” możemy zawdzięczać małej czarnej? Ma dobroczynny wpływa na nasz układ pokarmowy- wspomaga trawienie i perystaltykę jelit, posiada delikatne działanie przeciw stresowe a także antyoksydanty, które mogą uchronić nas przed niektórymi nowotworami. Co ciekawe, akcesoria do kawy mogą być również stylowym dodatkiem dekoracyjnym budującym wystrój mieszkania – warto sprawdzić np. stylowe młynki do kawy na SwiezoPalona.pl.

Tak więc garść brązowych ziarenek i młynki do kawy w dłoń! Świeżo zmielony i zaparzony napój będzie najsmaczniejszy i najzdrowszy, więc polecamy poświęcić kilka chwil więcej na przygotowanie swojej filiżanki porannej kawy.

Jak urządzić kawiarnię lub herbaciarnię?

Jeśli kiedyś marzyłeś o otwarciu własnej kawiarni lub herbaciarni, warto byś się zastanowił także nad jej wyposażeniem. I nie chodzi tutaj o słoiki na poszczególne gatunki tych roślin, ani o filiżanki, z których by się wygodniej piło. Kluczem będzie wysokojakościowy sprzęt służący do zaparzania aromatycznych i smacznych napojów.

Zwykły czajnik nie wystarczy

W sposób oczywisty w kawiarniach potrzebny jest profesjonalny sprzęt gastronomiczny. Zwykły czajnik elektryczny po prostu nie wytrzyma tak częstego użytkowania, jak to ma miejsce w stale odwiedzanym lokalu.

sprzęt gastronomiczny

W przypadku zaparzania kaw warto pomyśleć o dobrym ekspresie ciśnieniowym. Zwolennicy nowinek mogą nawet wziąć pod rozwagę sprzęt służący do zaparzania kawy z  ampułek. Ale ekspres to jedno, a mówiąc o dobrej kawie nie sposób pominąć temat sprzętu służącego do szybkiego i sprawnego mielenia ziaren, czy ich wypalania na miejscu, bezpośrednio w lokalu.

Herbaciarze też mają własne zamiłowania

Trzeba też wspomnieć o sprzęcie gastronomicznym przeznaczonym dla zwolenników herbaty. W ich przypadku często górę bierze zamiłowanie to tradycji związanych z tym napojem. Z tego względu w ich przypadku warto pomyśleć o zakupie na potrzeby prowadzenia lokalu o specjalnym samowarze. Herbata z takiego sprzętu nie tylko inaczej smakuje, ale też sam parowar swoim wyglądem wpasowuje się w wystrój herbaciarni.

Urządzanie kuchni

kuchnie gastronomiczneUrządzenie kuchni w restauracji ma tak naprawdę niebagatelne znaczenie. Może się wydawać inaczej, ale to, w jaki sposób urządzone zostaną kuchnie gastronomiczne mogą przesądzić o sukcesie lub porażce restauracji czy ogólnie lokalu gastronomicznego.

Kuchnia powinna być urządzona przede wszystkim praktycznie. To jest naczelna cecha, jaką powinna spełniać. Jeżeli wszędzie jest dostęp, do wszystkiego jest dojście, to oznacza, że kuchnia została dobrze urządzona.

Oczywiście, urządzenie to tylko rozmieszczenie mebli i sprzętów w pomieszczeniu. Muszą być rozstawione zarówno praktycznie, jak i logicznie, w przeciwnym razie każdy kto przyjdzie do tej kuchni do pracy, zanim się przyzwyczai będzie się w niej gubił, bo nie będzie ona rozstawiona intuicyjnie.

Ważne jednak jest również to, w jaki sposób kuchnia została wyposażona. Musi mieć nie tylko podstawowe sprzęty, które dostępne są w każdej kuchni, ale również kilka sprzętów o znacznie wyższym stopniu zaawansowania, które powinny znaleźć się w kuchni profesjonalnej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby posiłki dla licznej grupy, dla wielu osób udawało się przygotować w szybkim tempie, bez kłopotów bez rozdrabniania się na części. Czasem bowiem mikser czy maszynka do mięsa mogą okazać się w takiej kuchni bezcenne, a czasem obieraczka do warzyw czy krajalnica.