Co powinna posiadać w swoim składzie dobra herbata owocowa?

Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele różnorodnych herbat owocowych, dlatego też wybranie tej najlepszej może okazać się naprawdę bardzo trudnym zadaniem. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się co powinna w swoim składzie posiadać porządna herbata owocowa.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając herbaty owocowe w pierwszej kolejności należy dokładnie porównać ich bazę. Warto sprawdzić, na jakiej zielonej lub czarnej herbacie została tak naprawdę stworzona mieszanka owocowa. Jak łatwo się domyśleć dobra herbata owocowa na bazie hibiskusa powinna w swoim składzie zawierać jak najwięcej owoców i jak najmniej hibiskusa. Warto zwrócić szczególną uwagę również na zawartość aromatów. Przed zakupem interesującej nas herbaty owocowej warto upewnić się, czy aromaty są pochodzenia naturalnego, czy też są to dodatki sztuczne.

Na jakiej bazie powinny być herbaty owocowe?

W dzisiejszych czasach najpopularniejsze herbaty owocowe dostępne na naszym rynku to przede wszystkim zielona i czarna herbata aromatyzowana owocami, owocowa herbata na bazie hibiskusa oraz owocowe herbaty bez hibiskusa. Wybór konkretnego gatunku w dużej mierze zależy o tego, czy zależy nam na tym, aby w herbacie znajdowała się kofeina, czy też nie.

Yerba mate – alternatywa dla herbaty

yerba-mate

Coraz częściej gości ona w naszych domach. Coraz więcej osób zastępuje nią tradycyjną herbatę. O czym mowa? O yerba mate, mylnie nazywanej przez niektórych właśnie herbatą.

Ostrokrzew Paragwajski

Chociaż w sklepach bardzo często na półkach możemy znaleźć opakowania podpisane jako herbata yerba mate, w praktyce z herbatą nie ma ona nic wspólnego. Yerba to liście oraz gałązki ostrokrzewu paragwajskiego. Krzew ten uprawiany jest wyłącznie w pasie pomiędzy Atlantykiem a rzeką Paraguay, skąd yerba eksportowana jest na cały świat.

Zioła a nie herbata

Ponieważ yerba nie rośnie na herbacianych krzewach określenie herbaty yerba mate należy traktować wyłącznie umownie. W praktyce yerba jest niczym innym jak ziołem o wielu prozdrowotnych właściwościach. Wykazuje ona szerokie działanie pobudzające, wzmacniające i oczyszczające.

Sposób parzenia

Do zaparzania yerby najlepiej stosować specjalne naczynka, które wypełnia się suszem do przynajmniej 1/4 objętości. Resztę uzupełnia się gorącą wodą i pozostawia do zaparzenia. Tak przygotowany napój najlepiej pić przez specjalną rurkę zakończoną sitkiem, nazywaną fachowo bombillą. A co  suszem? Absolutnie nie należy go wyrzucać. Taki susz służy przez cały dzień, gdyż zalewa się go wielokrotnie.

Eko-inwestycja w siebie

Moda na zdrowy styl życia ogarnęła niemalże cały świat. Polska również oszalała na punkcie ekologicznej żywności oraz produktów mających właściwości zdrowotne. Czy jest to szkodliwe zjawisko? Oczywiście, że nie, bo w końcu inwestycja w siebie jest najlepszą jaką można poczynić.

Produkty ekologiczne a odchudzanie

Dzisiaj nikogo nie dziwi kupno warzyw i owoców od rolników. Ludzie przestają fascynować się nieekologicznymi gigantycznymi jabłkami i paprykami, które nie widziały ziemi. Tak samo rezygnują z picia słodzonych napojów na rzecz herbaty czerwonej pu erh. Jest to dość znana odmiana, która kojarzy się z odchudzaniem. Szlachetna herbata pu erh pita po każdym posiłku pozwala schudnąć nawet dziesięć kilogramów w ciągu miesiąca (jednak całkowity spadek wagi jest zależny od ilości nadprogramowych kilogramów).

Czerwono i zielono

Poza herbatą czerwoną popularna jest również herbata zielona. Szczególnie zalecana jest herbata liściasta (może być z dodatkami), którą można zakupić niemalże w każdym sklepie. W zależności od długości parzenia otrzymuje się napar pobudzający (krótki okres zaparzania) lub odprężający. Obydwa rodzaje herbaty są obecnie uważane za jedne z najzdrowszych odpowiedników tradycyjnej czarnej herbaty.

Herbata lapacho

Coraz częściej ludzie wracają do starych tradycji. Przypominając sobie swoich dziadków czy pradziadków, szukają w naturze pomocy na niektóre dolegliwości, czyli sięgają po różne napary, które właśnie oni stosowali. Jednym z nich jest na przykład napar lapacho.

Herbata lapacho zwana jest także jako herbata Inków. Przygotowywana jest z wewnętrznej kory drzew z rodzaju Tabebuja. Stosowana jest na praktycznie wszystkie dolegliwości. Jednak należy pamiętać, że może powodować także skutki uboczne.

Wśród jej pozytywnych działań można wymienić na przykład działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe. Herbata lapacho jest przeciwutleniaczem co oznacza, że działa przeciw  -zapalnie, -grzybiczo, -wirusowo, -nowotworowo. Okazała się także pomocna na jad węży czy wrzody żołądka.

Na pewno na lapacho (jak i na większość innych naturalnych naparów) powinny uważać kobiety w ciąży. Lapacho może źle działać na płód, upośledzając jego rozwój. Nie zaleca się także podawanie lapacho małym dzieciom. Jeżeli ktoś przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, lepiej aby także nie spożywał owego naparu, gdyż po nim możliwe jest zmniejszenie krzepliwości krwi.

Lapacho, jak każde inne zioła czy napary ma wspaniałe właściwości. Jednak należy pamiętać, że mogą po nich wystąpić także skutki uboczne.

Wyjątkowe herbaty – czerwona pu-erh

liście czerwonej herbaty Miłośnicy kawy i herbaty bardzo często sięgają po jej pewien specjalny typ – czerwoną herbatę Pu-erh. Gatunek ten pochodzi z Chin i uprawiany jest już od wielu wieków. W Polsce herbatę pu-erh zaliczamy do herbat czerwonych (ze względu na kolor naparu), w Chinach zaś tradycyjnie zaliczana jest do herbat czarnych (ze względu na kolor suszu). Bez względu jednak na sposób klasyfikowania herbaty pu-erh, jest to niezwykle wartościowy pod względem zdrowotnym gatunek herbaty. Przede wszystkim zawiera ona wiele mikroelementów, m. in. teinę, mangan, wapń, fluor, a także wiele witamin. Dzięki temu herbata pu-erh ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm.

Przede wszystkim obniża ciśnienie tętnicze krwi, zmacnia organizm, uspokaja, posiada również właściwości odchudzające. Istotnym walorem czerwonej herbaty z gatunku pu-erh jest również jej smak. Wiele produktów dostępnych obecnie w sklepach wzbogacanych jest o dodatkowe składniki, które wpływają na smak – na przykład suszone owoce (żurawinę, papaję, grapefruit czy pomarańczę).

Podobnie jak inne gatunki czerwonej herbaty, tak również pu-erh może być zalewany 2-3 razy. Powinniśmy przy tym pamiętać, aby suszu nie zalewać wrzątkiem – dobrze jest odczekać 3-4 minuty po zagotowaniu się wody w czajniku i dopiero wówczas zalać nią liście. Dzięki temu w herbacie pozostaną zachowane wszystkie dobroczynne składniki o pozytywnym wpływie na nasz organizm.

Wyjątkowy napar – biała herbata

Jeśli chodzi o herbatę nasz rynek powoli się na nią otwiera i mamy dostępne w sklepach liczne gatunki herbaty, z których możemy wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Przede wszystkim poza najbardziej rozpowszechnioną czarną herbatą zaczynają się również pojawiać inne. Wspomnieć tutaj trzeba białą herbatę, która w ciągu kilku lat stała się mocno popularna i rozprzestrzeniła się na naszym rynku. Jest to herbata, która pochodzi z Chin i wiele lat temu była przeznaczona jedynie dla najbogatszych. Uznawana jest za najlepszą z herbat przede wszystkim dlatego, że jest to najmniej przetworzony gatunek przez co nie traci swoich doskonałych właściwości odżywczych. Od jakiegoś czasu można zauważyć, że biała herbata zaczyna pojawiać się także w naszych sklepach i możemy się tutaj z nią spotkać. Jej sprzedaż rośnie przede wszystkim dlatego, że nasi rodacy przekonują się do jej smaku. Rozpropagowywane są również właściwości odżywcze tej herbaty i również dlatego powoli ludzie się do niej przekonują. Jest jednak nadal dość mocno w tyle za najbardziej rozpowszechnioną poza czarną herbatą zieloną. Można się jednak spodziewać, że jeśli trend będzie się utrzymał w kolejnych latach powoli biała herbata będzie sobie zyskiwać na popularności i również w naszym kraju będzie się sprzedawać coraz lepiej.

Zielona herbata – samo zdrowie?

Herbata to napój, który pojawia się praktycznie na każdym stole w naszym kraju. Najbardziej rozpowszechniona jest oczywiście wersja czarna herbaty, która sprzedaje się najlepiej i jednocześnie jest najchętniej pita. Nie jest to jednak najlepsza herbata jeśli chodzi o zdrowotne właściwości. Zdecydowanie lepiej na tym polu spisuje się zielona herbata, której napary mają w sobie wiele pozytywnych właściwości. Najważniejsza kwestia to działanie przeciwutleniające poszczególnych składników w zielonej herbacie. Napar, który nie będzie słodzony ma w sobie rzeczywiście wiele pozytywnych elementów, które mogą doprowadzić do oczyszczenia naszego organizmu a jednocześnie poprawią pracę jelit. Niektórzy zakładają, że związki znajdujące się w zielonej herbacie mają działanie odchudzające. Takie efekty nie zostały jednak jednoznacznie zauważone, dlatego nie można ich traktować jako potwierdzonych. Jedno jest jednak pewne, zielona herbata ma pozytywny wpływ na nasz organizm i warto po nią sięgać. Trzeba być jednak ostrożnym ponieważ jej spożywanie w nadmiernych ilościach może doprowadzić do wysuszenia organizmu dlatego warto spożywać przy tej herbacie również wodę mineralną. W ten sposób uda się zagwarantować odpowiednie nawodnienie organizmu połączone z efektami jakie niesie za sobą herbata zielona.