Podstawowe informacje o robuście

Robusta to obok Arabiki jeden z głównych gatunków kawy. Jej ziarna są wykorzystywane zarówno przy produkcji najbardziej popularnych trunków na świecie, jak i przy mieszankach dostępnych w każdym sklepie. Jakie są jednak jej właściwości oraz czym się charakteryzuje?

Krzewy Robusty

Drzewa tego gatunku kawowców osiągają kilkumetrowe rozmiary- od 7 do nawet 13 metrów. Charakteryzują się one znaczną odpornością na choroby, a także wytrzymałością. Między innymi dlatego rosną one na wysokości między 200 a 900 metrów nad poziomem morza.

Smak Robusty

Kawa Robusta z KrainyHerbaty wyróżnia się intensywnym, wyrazistym smakiem, który miłośnicy kawy często uważają za ostry i gorzkawy. Nie posiada także bogatego bukietu smakowego i aromatycznego, za co często jest krytykowana.

Właściwości Robusty

Robusta zawiera w sobie aż około 2,7% kofeiny, czyli o prawie połowię więcej niż Arabika, dlatego często używa się ją w mieszankach.

Robusta, mimo swego gorzkiego charakteru, jest jednakże ceniona za swoją wysoką jakość. Sprawia ona, że espresso wykonane z jej ziaren wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem. Typowe dla tej odmiany jest także występowanie gęstej, grubej cremy cenionej przez wszystkich miłośników kawy na całym świecie.

Czym charakteryzuje się robusta?

idealna kawa robustaKawa to dzisiaj jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Spożywa się ją z różnych powodów. Niektórzy piją kawę po to, aby nieco się pobudzić. Inni natomiast doceniają jej walory smakowe. Niewątpliwie, w zależności do tego, dlaczego pije się kawę, jak i od preferencji smakowych, należy wybierać odpowiedni gatunek kawy.

Mało znana robusta

Z pewnością nie każdy słyszał o robuście. Jest to bowiem gatunek kawy, który przez długi czas był w cieniu arabici. Dzisiaj jednak sytuacja nieco się zmienia, a robusta powoli wychodzi z cienia. Jest to kawa, która pod względem właściwości w zasadzie w niczym nie odbiega od arabici. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie, pod niektórymi względami znacząco ją przewyższa.

Przede wszystkim, na uwagę zasługują ogromne ilości kofeiny, jakie zawierają się w ziarnach robusty. Dzięki nim, wystarczy niewielka ilość ziaren, aby otrzymać niezwykle mocną, silnie pobudzającą kawę. Stąd też, osoby, które spożywają kawę w celu pobudzenia umysłu i ciała do działania powinny wybierać właśnie robustę. Ponadto, każdy kto docenia mocny smak kawy również powinien wybrać robustę.

Gdzie uprawia się robustę?

Obecnie, robustę uprawia się w wielu krajach położonych na różnych kontynentach. Dominują w tej kwestii zdecydowanie kraje azjatyckie, takie jak Indonezja, Wietnam czy też Indie. Jednakże, również całkiem znaczne ilości kawy sprowadzane są z krajów afrykańskich. Mało kto wie, że to właśnie z kontynentu afrykańskiego pierwotnie sprowadzano tę kawę. Dopiero po jej dotarciu do Europy wraz z kolonistami zawędrowała do Ameryki oraz do Azji, gdzie dzisiaj uprawia się jej najwięcej.

Idealna kawa? Potrzebny jest driper do kawy!

drip kawaChociaż praktycznie wszyscy lubimy pić kawę i często ją przyrządzamy, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że zaparzenie idealnej kawy nie jest wcale zadaniem prostym i wymaga pewnych przygotowań oraz narzędzi. Świetnym przykładem mogą być dripery do kawy, o których istnieniu słyszało niewiele osób, które na co dzień nazywają się fanami ”małej czarnej”.

Driper do kawy to japońskie urządzenie przeznaczone do parzenia kawy metodą przelewową. Mimo że zasada parzenia kawy tą metodą nie należy do skomplikowanych, należy przestrzegać pewnych ustalonych reguł. Istotnym jest również to, aby uniknąć błędów, które mogą spowodować, że kawa straci swój niepowtarzalny smak.

W skład dripera do kawy wchodzi: ceramiczny, metalowy, szklany lub wykonany z tworzywa sztucznego dripper oraz łyżka, która służy do odmierzania zmielonej kawy. Ważnym jest również to, aby zaopatrzyć się w papierowe filtry produkowane przez tę samą firmę. Trzeba pamiętać o tym, że odpowiednie filtry są bardzo istotnym elementem elementem w procesie parzenia kawy.

Dla idealnego smaku kawy, należy dać jej chwilę, aby nieco straciła temperaturę. W momencie, gdy osiąga ona około 60 stopni Celsjusza, otwiera ona przed kawoszem całą paletę smaków.

 

Kawa – pyszny i inspirujący napój

kawaKawa na stałe wpisała się w nasze codzienne rytuały. Jest napojem o cenionych właściwościach – pobudza, poprawia koncentrację, inspiruje. Ale wielbiciele kawy kochają ją także za jej smak.

Prawdziwy, gorzkawy, ale aromatyczny, głęboki i bogaty smak kawy zapewnia tylko prawdziwy napar z niej. Kawa mielona ze szlachetnych ziaren zamienia się w kubku lub filiżance w wyśmienity napój. Warto mieć świadomość, że wszelkie kawy rozpuszczalne w rzeczywistości są jedynie koncentratami kawo-podobnymi. Mielona kawa zapewnia zaś rozkoszowanie się tym, co w tym popularnym napoju najlepsze.

Kawę można przygotowywać na wiele sposobów. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest wejście w posiadanie własnego ekspresu do kawy – daje to szerokie możliwości jej podania. Z kawy zrobionej w ekspresie można łatwo przyrządzić pyszne frappe, czyli mrożoną kawę, która poza smakiem i swoimi pobudzającymi właściwościami, zapewnia też ugaszenie pragnienia w upalne dni.

Serwowaną przez siebie kawę możemy urozmaicać na różne sposoby. Kawa z łyżeczką rozpuszczalnego kakao nabierze czekoladowego posmaku (możemy też rozpuścić w niej kostkę czekolady), w dobrze wyposażonych sklepach baristycznych znajdziemy na pewno smakowe syropy do kawy. Ciekawym pomysłem może być też podanie kawy z alkoholem (np. advocatem) lub łyżką lodów.

Zdrowa dieta? To także ekologiczna kawa!

W XXI wieku coraz większa ilość ludności skupia się na tym, aby jeść zdrowo, organicznie i omijać gotowe dania oraz tak zwane fast-foody. Większość jest jednego zdania, że takie jedzenie nie prowadzi do zdrowego trybu życia, czego jednak niektórzy nie dostrzegają to fakt, że ważne jest także to, co się pije.

Przeciętny pracownik biurowy nie wyobraża sobie choć jednego poranka bez gorącego kubka kawy. Jednakże większość z kaw, którą można spotkać na sklepowych półkach jest jedynie zmieloną wersją tego, co powinno w niej być. Zaleca się zatem kupowanie kawy w ziarnach oraz samodzielne jej mielenie.

Kawa kopi luwak pomimo tego, że należy do najdroższych kaw świata, zdecydowanie należy również do tych, które idealnie wpasowują się w zdrową dietę. Ziarna w kawie luwak zbierane są ręcznie przez pracowników produkcji, a cały proces obróbki ziarna kawy jest zgodny z regułami zdrowej żywności.

Kawa ta bardzo długo zachowuje swój piękny aromat pozbawiony goryczy. W procesach znanych koncernów pozbawianie ziaren kawy goryczy odbywa się za pośrednictwem środków chemicznych, a kawa luwak zawdzięcza brak goryczy i łagodny smak naturalnym procesom trawiennym i odpowiedniej temperaturze przygotowywania.

Warto zatem zadać sobie pytanie: czy warto kupować kawę, która nie jest kawą – czy lepiej postawić na jakość i smak.

Kardamon w kuchni i medycynie

Jedną z popularnych przypraw do kawy jest kardamon. Kawosze uwielbiają go za specyficzny smak i aromat, który dodaje kawie. Nie wszyscy jednak wiedzą skąd pochodzi kardamon oraz jaki ma wpływ na nasze zdrowie.

ziarna kardamonuOjczyzną kardamonu są Indie. To roślina z rodziny imbirowatych. Obok szafranu jest najdroższą przyprawą świata. Tylko kardamon malabarski ma swoje niezwykłe właściwości aromatyczne i smakowe. Odmiany uprawiane w innych państwach Azji są tańsze, ale i gorsze gatunkowo.

Kardamon w kuchni

Kardamon stosowany był już w starożytnym Egipcie. Dodawano do perfum lub żuto w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu z ust. Obecnie stosowany jest głównie jako przyprawa w kuchni azjatyckiej. Dodawany jest do potraw typu curry lub pilaw, do potraw mięsnych, śledzi i pikli.

W Europie stosowany jest przede wszystkim w cukiernictwie (dodatek do ciast, tortów) oraz do sporządzania słodkich nalewek, likierów. Jeśli chcemy odkryć nowe smaki w naszej filiżancw wówczas warto zastosować kardamon do kawy. Podnosi jej walory smakowe i właściwości pobudzające.

Lecznicze właściwości kardamonu

Kardamon to nie tylko przyprawa o korzennym smaku, to także roślina o właściwościach leczniczych. Dodawany do potraw dobrze wpływa na trawienie likwidując wzdęcia. Stosowany jest jako środek przeciw infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym.  Stosowany jest także jako środek oczyszczający organizm z toksyn, obniża poziom cholesterolu i zawartość soli w organizmie.

Kardamon jest także afrodyzjakiem pomagającym pokonać problemy z erekcją. Herbata lub kawa z kardamonem ma właściwości antydepresyjne.

Wyjątkowa kawa mielona

Jeśli wciąż zastanawiamy się, czy “przestawić się” ze sklepowej, niezbyt dobrej jakościowo kawy rozpuszczalnej na prawdziwą, mieloną kawę, warto poznać jej cenne właściwości, a także sekrety parzenia takiego aromatycznego napoju.

Czy warto pić kawę mieloną?

Kawa mielona jest gotową, sypką mieszanką wysokiej jakości ziaren, która przygotowana od razu do parzenia. Na rynku mamy dostęp do różnych gatunków mielonych kaw, których ziarna pochodzą ze sprawdzonych upraw z różnych części świata. Możemy zdecydować się na produkty europejskie (na przykład z Włoch), jak i pyszne kawy z innych, nieco dalszych części świata – na przykład z Brazylii lub z Etiopii.

Są to rodzaje kawy przeznaczone dla wielbicieli zarówno niezwykle mocnego i intensywnego smaku, jak i lżejszego, który fajnie skomponuje się z mlekiem i cukrem. Różne są także poziomy natężenia kofeiny w tych napojach.

Jak przygotować tego rodzaju kawę?

Mielona kawa może być przygotowana na dwa sposoby. Możemy zalać ją wrzątkiem i chwilę poczekać, jak i wsypać do swojego domowego ekspresu. Każde z tych rozwiązań gwarantuje nam niezapomniane doznania smakowe, które przejdą wszelkie najśmielsze oczekiwania. Taką kawę dostaniemy w różnych sklepikach kawowych, jak w internecie.

Rozpuszczalna czy mielona, czyli pomówmy o kawie

aromatyczna kawa na stoleKawa rozpuszczalna, pomimo, iż wytwarzana jest dopiero od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, szturmem podbiła podniebienia kawoszy. Oczywiście jej pojawienie się, wzbudziło wiele dyskusji na temat jej właściwości i jak to zazwyczaj bywa zyskała swoich sympatyków, jak i przeciwników.

Za i przeciw, czyli marketing w najlepszym wydaniu…

Przeciwnicy kawy rozpuszczalnej zarzucają jej przede wszystkim „gorszy” smak, mało kofeiny i dużą ilość sztucznych składników umożliwiających jej szybkie i bezproblemowe rozpuszczanie. Natomiast jej zwolennicy zarzucają kawie mielonej, przede wszystkim podnoszenie ciśnienia, fusy (w kawie parzonej po turecku) i niezdrowe związki eteryczne i substancje drażniące, mające niekorzystny wpływ na organizm.

I tak obydwie strony przerzucają się od lat argumentami ku radości producentów kaw, oczywiście! Nie ma, bowiem, lepszej reklamy dla jakiegokolwiek produktu niż mówienie o nim.

A tymczasem…

Wciąż szukane są sposoby, wciąż realizowane projekty na wynalezienie nowych gatunków kaw. W międzyczasie na rynku modyfikuje się, ulepsza, te już istniejące. Kawa zielona mająca właściwości odchudzające, kawa mielona czy kawa rozpuszczalna w różnych smakach. Można śmiało powiedzieć do wyboru, do koloru. I tu znowu wracamy do punktu wyjścia, bo można by podjąć kolejne dyskusje, na przykład na temat kawa rozpuszczalna tradycyjna czy w różnych smakach? I znowu ilu zwolenników i przeciwników tyle opinii. Zatem co zrobić? Przede wszystkim pozostać przy tym co się lubi w rozsądnych ilościach.

Czy zielona kawa jest zdrowa?

ziarna kawy zielonej - zdjęcieNa rynku można znaleźć wiele różnych odmian kawy, które charakteryzują się innym aromatem oraz smakiem. Większość osób decyduje się na dosyć standardowe produkty, jednak znawcy tematu potrafią odróżnić sporo gatunków kawy.

Jednym z ciekawszych produktów, który cieszy się sporym zainteresowaniem, jest kawa zielona. Coraz więcej osób sięga po ten napój, chociaż jego smak różni się w dużym stopniu od tradycyjnego naparu. Powodem zainteresowanie zieloną kawą są przede wszystkim jej właściwości prozdrowotne. Wszystko wskazuje także na to, że jest to napój, który przyspiesza proces przemiany materii, a co za tym idzie jest szczególnie korzystny dla osób zmagających się z nadwagą. Zielona kawa uznawana jest za bezpieczniejszą dla zdrowia niż jej tradycyjny, czarny odpowiednik.

Niestety nie ma róży bez kolców i zdrowy, zielony napar także ma swoje wady. Wiele osób skarży się między innymi na jego smak, który jest słabszy od tradycyjnego napoju. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na ten rodzaj kawy i zapoznać się z jego korzystnym działaniem. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby wypróbować jego działanie w praktyce. Na pewno nie będzie ono szkodliwe, a może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Jest rozwiązanie polecane przede wszystkim osobom, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.